Pogrzeb w hinduskiej tradycji

Pogrzeb w hinduskiej tradycji

Kultura hinduistyczna oraz buddyjska bardzo dużą uwagę przywiązują do pochówku zmarłego i ciała nieboszczyka. W Chinach, Koreii czy Japonii zmarłych spala się na stosach pogrzebowych, jednak szczególnie hinduiści mają bardzo rozbudowane rytuały. W tradycji hinduizmu wszystko co odpada od ludzkiego ciała (włosy, paznokcie) jak i samo ciało są nieczyste.

Dlatego też żywi nie powinni dotykać nieboszczyka, a przygotowywaniem ciała do pochówku zajmują się najniższe kasty, tzw. Niedotykalni. Także ich ludzie z wyższych kast nie powinni dotykać, gdyż grozi to zanieczyszczeniem.

Ciało zmarłego przenoszone jest w orszaku na miejsce kremacji. Towarzyszy temu głośna, rytmiczna muzyka, a całość jest raczej pozbawiona powagi i zadumy. Ciało przykryte jest całunem: kolorowym u kobiet i białym u mężczyzn (biały w hinduizmie jest także kolorem żałobnym).

Stos z ciałem zmarłego podpala najbliższy krewny. Spalenie zwłok na drewnie świadczy o bogactwie i wysokim statusie rodziny. Biedniejsi palą zwłoki na stosach ze słomy.