Śląsk rządzi się różnymi prawami. Jest to bardzo zróżnicowany region, w którym znajdziemy mnóstwo interesujących tradycji i zwyczajów. Jedną z takich tradycji jest typowo śląskie wesele, które pomimo tego, że jest już rzadko spotykane, to jednak zdarza się zaobserwować ten obrządek zrealizowane w iście śląskim stylu. Pierwszym prawdziwie śląskim akcentem wesela jest „kołocz”. Jest to (w zależności od regionu) sernik lub też makowiec bądź jabłecznik, którym młoda para obdarowuje wszelkich znajomych i członków rodziny, którzy nie będą mogli być obecni na ślubie. Takie ciasto jest ozdobnie zapakowane, z dołączonym wierszykiem.

Następną bardzo znaną tradycją jest tzw. wykupienie panny młodej. Nie jest to wyłącznie śląski zwyczaj, ponieważ występuje także w innych regionach Polski. Tradycja polega na tym, iż świadek panny młodej przystępuje do licytacji z panem młodym, aby ustalić, ile ten jest gotowy zapłacić za swoją małżonkę. „Czaskanie” to akurat tradycja, która kultywowana jest po dziś dzień i możemy często spotkać ją na śląskich weselach. Polega to na tym, iż na dzień przed ślubem pojawiają się znajomi w domu panny młodej i przed drzwiami mieszkania tłuką („czaskają”) porcelanowe naczynia, co ma dać nowożeńcom szczęście.

Łączy się to również z poprzednią opisaną tradycją, mianowicie „kołoczem”, ponieważ właśnie w podzięce panna młoda obdarowuje „czaskających” tym wypiekiem. Instrumentem, który jest niezbędny do zorganizowania prawdziwie śląskiego wesela, jest akordeon. Jest to nie tylko pięknie brzmiący instrument, ale także instrument niezwykle popularny na Śląsku. Na czysto śląskich weselach możemy spotkać kapelę, która w swoim składzie posiada akordeonistę. Nie byłoby śląskiego wesela bez potraw typowych dla kuchni regionu. Na obrządkach weselnych Śląska królują zatem śląskie rolady, śląskie kluski, modra kapusta, kompoty, galert, sałatki ziemniaczane z kiełbaskami, a także tradycyjne ciasta, jak np.

szpajza. Wszystkie te elementy składają się na wyjątkowe wesele w śląskim wydaniu.