Niemowlęta rozwijają się prawidłowo wtedy, mają zapewnioną odpowiednią ilość dostatecznie intensywnych bodźców. Rozwój małego dziecka jest procesem rozpisanym na wiele lat, dlatego jest rzeczą całkowicie normalną, że na różnych etapach życia te bodźce będą się zmieniać. Bardzo istotne jest, aby dzieci sięgały po odpowiednie zabawki – a ściślej mówiąc robią to rodzice. Niemowlaki także mają swoje, dedykowane typy zabawek i warto zrobić wszystko, aby były one jak najwyższej jakości. Wtedy właśnie doskonale sprawdzą się w kontekście stymulowania funkcji poznawczych, a jednocześnie będą w stu procentach bezpieczne z punktu widzenia dziecka. A o aspekt bezpieczeństwa każdy z rodziców również musi zadbać. Gdyby wymienić pięć zabawek dla niemowląt, które można by uznać za absolutny „top” – co należałoby wskazać? Bez wątpienia można tu wymienić wszelkiego rodzaju grzechotki.

Są kolorowe, mają różne kształty i wydają proste dźwięki, które początkowo są wręcz idealne, aby zainteresować dziecko i kształtować wrażliwość słuchu. Na pewno grzechotek w takim zestawieniu nie da się pominąć. Dalej mamy wszelkiego rodzaju gryzaki, które mają postać grzechotek, łatwych do mycia książeczek czy miękkich przedmiotów o różnych kształtach. Nadają się one idealnie, aby pomagać dziecku w odpowiednim formowaniu odruchów gryzienia, pomagają też w łagodzeniu objawów ząbkowania. Różne rozwiązania wpływające na rozwój małego dziecka Swoistą hybrydą zabawki i lekkiego, przenośnego łóżeczka są wszelkiego rodzaju leżaczki. Czasami służą one temu, aby dziecko na nich odpoczywało i nabierało zainteresowania różnymi kształtami i kolorami, ale bywa, że w praktyce wygodny leżaczek staje się czymś na kształt dziecięcego łóżeczka i to nie tylko w podróży. Dzieci w wieku niemowlęcym całkiem często zasypiają na leżaczkach, a kiedy się obudzą od razu mają do dyspozycji wiele interesujących bodźców, z reguły w postaci zwisających grzechotek, figurek czy różnokształtnych artefaktów.

Bardzo dobrym pomysłem jest zakup dla dziecka maty edukacyjnej. Łączy ona funkcje zabawki oraz narzędzia sensorycznego, dzięki któremu dziecko może się szybciej rozwijać. Maty umożliwiają poznawanie kolorów, kształtów, dźwięków. Niektóre z nich mają modułowy charakter i da się je swobodnie rozbudowywać o kolejne elementy, więc mogą służyć nie tylko niemowlakom pomiędzy 3. a 6. miesiącem życia, ale z powodzeniem sprawdzą się również w kolejnych miesiącach, a nawet latach życia. Nie da się też pominąć maskotek.

To piąty typ zabawki, która zawsze pojawia się w życiu dziecka, nierzadko już w okresie niemowlęcym.