Według zwyczaju panującego w kulturze egipskiej wszystkie zawierane tam małżeństwa są aranżowane przez rodziców Pary Młodej. Według tradycji to właśnie rodzice przyszłego męża oświadczają się kobiecie, którą wybrali dla swojego syna. Jednak w młodszych pokoleniach przyszli małżonkowie coraz częściej mają możliwość samodzielnego decydowania o tym, z kim spędzą resztę życia.

Sama uroczystość zaślubin jest bardzo uroczysta i ceremonialna. Na chwilę przez jej rozpoczęciem grany jest marsz weselny. Po zawarciu małżeństwa Para Młoda i jej goście udają się na przyjęcie weselne.

W tradycji egipskiej charakteryzuje się ono bogactwem i przepychem – im bogatsza rodzina, tym huczniejsza impreza. W trakcie zabawy nie brakuje tradycyjnej egipskiej muzyki, tańca brzucha, gry na bębnach i rogach oraz występów artystów z płonącymi mieczami. Ciekawy jest też zwyczaj noszenia obrączki, podobnie jak w kulturze zachodu na palcu serdecznym: Egipcjanie wierzą bowiem, że palec, na którym nosi się obrączkę jest żyłą miłości, która prowadzi prosto do serca.