Okna to element każdego domu i każdego mieszkania bez względu na to czy jest ono nowoczesne czy jest to stara kamienica. Najważniejsze jest by okna spełniały swoją rolę, czyli były szczelne, zapewniały odpowiednią cyrkulację powietrza, umożliwiały otwarcie najlepiej w kilku kombinacjach, ale również spełniają role wizualne.

Coraz częściej spotykamy okna w niestandardowym kształcie lub z ramą o niestandardowym kolorze dopasowanym do elewacji. Do okien należą również jego wykończenia na przykład w postaci okiennic drewnianych, które nadają charakteru domom, ale również parapety, których coraz częściej brak lub są bardzo minimalistyczne.

Biorąc pod uwagę już nie zewnętrzną część domu ważne jest również to jak okno wygląda od środka i tutaj odchodzi się od parapetów a jeśli już są to zdecydowanie mniejsze, płytkie, dodatkowo kiedyś uwielbiane rolety ponownie zamieniane są na firany czasem łącznie z zasłonami, które nadają elegancji i ciepła wnętrzom. Może się wydawać, że okno nie może być ozdobą a jest wręcz przeciwnie.