O wszystkie przedmioty należy odpowiednio się troszczyć, aby czas nie postawiał na nich śladu oraz nie dochodziło do uszkodzeń mechanicznych. Zasada ta dotyczy również pojazdów, wśród których znajdują się rowery. Bez troski nie będą one długo służyły właścicielom, co nie jest dobrą informacją. Płacąc za rower nie chcemy, by szybko uległ usterce lub okazał się nie do użytku. Stawiamy na wysoką jakość i jej oczekujemy. Dlatego w równie wysokim standardzie powinniśmy się troszczyć o swoje jednoślady.

Kosmetyka rowerowa to nie żarty

Wbrew pozorom rower potrzebuje zachowania odpowiedniej higieny i kosmetycznej dbałości. Obie doskonale wpływają na stan sprzętu.

Dlatego trzeba regularnie, na początku każdego sezonu kontrolować opony. Czy czasem nie mają zbyt zużytych bieżników, co naraża rowerzystę na wypadek i tworzenie zagrożenia dla pozostałych uczestników ruchu. Poza tym bardzo istotny jest poziom powietrza wewnątrz opon. Tzw. kapeć, nie tylko bardzo nieestetycznie wygląda, ale utrudnia sprawną jazdę i może doprowadzić do zepsucia pojazdu. Nie warto szczędzić pieniędzy na zakup raz w roku porządnych, nowych opon. Troska o rower to również naoliwianie łańcucha, dzięki któremu możliwe jest przemieszczanie się na dwóch kółkach. W czasie zimy konieczne jest dokładne zabezpieczanie jednośladów przed korozją.

Rdzewienie może wnikać nie tylko z starości sprzętu, ale także zbyt długiego kontaktu z wodą. Dlatego starajmy się chronić pojazd przed deszczem i śniegiem. Ponieważ z pewnością nie będą dla niego łaskawe. Warto czyścić jednoślad po wszelkich błotnych wyprawach. Zalegający piasek nie wygląda dobrze i może być jedną z przyczyn wystąpienia rdzy. Jeżeli dostrzegamy źdźbła trawy w łańcuchu nie czekajmy, aż same znikną. Jeden ruch ręki może uratować nas od wypadku, ponieważ niewinna trawa w przypadku rozpędzenia się pojazdu może nagle zablokować łańcuch. Byłoby to jednoznaczne z utratą kontroli nad pojazdem.

Troski o pojazd należy uczyć tez dzieci od najmłodszych lat. Jeśli nauczą się dbania o swój mały rowerek zachowają ten nawyk będąc dorosłymi i być może przeniosą do innych dziedzin swojego życia.