tophokej.pl

Mało z nas może o tym wiedzieć, ale hinduskie święto Kumbha Mela jest świętem prawdziwie wyjątkowym i niemal całkowicie niewyobrażalnym dla kultur zachodu. Podczas Kumbha Mela miliony ludzi udają się na pielgrzymkę do świętych dla wyznawców hinduizmu rzek przepływających przez Indie.

Na czym dokładnie polega to święto i co czyni je takim popularnym? Cała idea święta Kumbha Mela jest dość skomplikowana, ponieważ na samo święto składają się cztery wydarzenia: Hardiwar Kumbha Mela, Allahabad Kumbha Mela, Nashik-Trimbakeshwar Simhastha oraz Ujjain Simhastha. Wszystkie z tych wydarzeń są organizowane okresowe i odbywają się w miejscowościach Hardiwar, Allahabad, w regionie Nashik oraz w Ujjain.

W każdym z tych miejsc święto Kumbha Mela jest organizowane raz na 12 lat. Dokładna data jest ustalana dzięki astrologicznemu pozycjonowaniu Jowisza, Słońca i Księżyca.

Święto uznawane jest za największe zebranie religijne na świecie. Niezliczone rzesze ludzi przybywają do Indii, aby obmyć się w świętej rzece, która ma moc zmywania grzechów wiernego.

W 2013 roku Kumbha Mela odbyła się w Allahabadzie, a całkowita liczba ludzi oscylowała wokół 120 milionów! Warto również zaznaczyć, że jednego dnia w jednym miejscu znajdywało się nawet oszałamiające 30 milionów ludzi! Jednym z najważniejszych wydarzeń podczas Kumbha Mela jest rytualne obmywanie się w jednej z rzek, która znajduje się w danym mieście organizującym święto (Ganges w Hardiwar, Godavari w Nasik, Kshipra w Ujjain i Sangam – zbiegu rzek Ganges, Yamauna i legendarnej Saraswati – w Allahabadzie). Na miejsce dociera tak zwana procesja Peshwai, która składa się z członków akhary i sadhus.

Innymi tradycjami są dyskusje religijne, śpiew, uczty dla świętych, kobiet i biednych, a także zebrania religijne, podczas których ustalane są doktryny religijne. Święto jest niebywałe praktycznie pod każdym względem, dlatego zobaczenie go nawet w telewizji jest bardzo ciekawym doświadczeniem, nie mówiąc już o przeżyciu tego na miejscu! .