Dzień Świętego Patryka jest jednym z narodowych świąt Irlandii. Jest to dzień wolny od pracy w Irlandii, Irlandii Północnej, a także w Nowej Funlandii i Labradorze. Prawdopodobnie każdy z nas widział, jak Irlandczycy z radością obchodzą to święto, ale skąd właściwie wzięły się te obchody i jakie są cechy charakterystyczne tego dnia? Święty Patryk był biskupem i apostołem Irlandii, który został kanonizowany przez Kościół katolicki. Urodzony w IV wieku Święty Patryk był praktycznie twórcą życia religijnego Irlandii. W IV wieku Wielka Brytania znajdowała się jeszcze pod kontrolą Imperium Rzymskiego.
Święty Patryk urodził się w bogatej rzymsko-brytyjskiej rodzinie, a jego ojciec był diakonem. Patryk miał zostać porwany przez irlandzkich najeźdźców i przetransportowany do Irlandii, gdzie według jego słów miał „odnaleźć Boga”. Święty Patryk, zgodnie z tradycją, miał nawrócić pogańską Irlandię na chrześcijaństwo. Irlandzki duchowny miał umrzeć 17 marca i zostać pochowany w miejscowości Downpatrick i stał się właściwie najznamienitszą osobą wśród świętych w Irlandii. Tradycyjne obchody zostały spopularyzowane przez irlandzką diasporę w Stanach Zjednoczonych.
Przedstawiciele irlandzkiej społeczności w Stanach Zjednoczonych obchodzili Dzień Świętego Patryka dużo huczniej, niż ich rodacy w Irlandii. Obchody skupiają się głównie na publicznych paradach i festiwalach, irlandzkiej muzyce tradycyjnej, a także przebieraniu się w ubrania o kolorze zielonym, gdyż zielony jest narodowym kolorem Irlandii. Zielony jest także związany z katolicyzmem, gdyż protestanccy wierni utożsamiają się z kolorem pomarańczowym. Uczestnicy przyczepiają sobie także koniczyny, które również należą do narodowych symboli Irlandii, a symbolizują Trójcę Świętą. Tradycją obchodów jest spożywanie dużych ilości jedzenia i alkoholu, w szczególności piwa, irlandzkiej whiskey, czy cydru.
Święto obchodzone jest z wielkim rozmachem i ludzie bawią się cały dzień, bardzo często na ulicach miast.